Тук може да бъде вашата реклама. За повече информация, моля свържете се с нас. Контакти
Honda обяви откриването на демонстрационна производствена линия за твърдотелни батерии в своя изследователски център в Япония. Тази линия позволява бързо тестване на различни размери клетки, производствени процеси и материали, за да се намери оптималният баланс между ефективност и цена. Батериите са изцяло собствена разработка на Honda, което подчертава фокуса на компанията върху конкурентоспособност от самото начало.
Целта е тези батерии да бъдат внедрени в електромобили и други продукти, които Honda планира да пусне на пазара през „втората половина на 2020-те години“.
Honda има амбиции да използва новите твърдотелни батерии не само в електрически автомобили, но и в широк спектър от мобилни продукти, включително мотоциклети и самолети. Инженерите на компанията вече работят съвместно с екипа за разработка на батерии, за да гарантират, че бъдещите батерии ще бъдат съвместими с превозните средства, които в момента се проектират.
Тестовата линия заема площ от около 28 000 квадратни метра в изследователския център на Honda в град Сакура, префектура Точиги, Япония. С помощта на модерно оборудване инженерите могат да изследват и оптимизират всеки етап от производствения процес на батериите, включително:
Производството на батерийни клетки е изключително сложен процес, сравним с изработката на силициеви чипове. За всяка дузина обещаващи лабораторни разработки, само една стига до тестване, а още по-малко до масово производство.
Honda подчертава, че новата линия ще ѝ позволи да създава прототипи и да експериментира с материали и процеси много по-бързо. Това ще ускори постигането на икономии от мащаба и ще позволи внедряването на батериите в широка гама продукти.
Honda планира да произвежда твърдотелни батерии, използвайки методи, подобни на тези за литиево-йонните батерии с течен електролит. Иновативният „ролков процес“ позволява използването на по-плътни слоеве твърд електролит, които се слепват в непрекъснат процес. Тази техника ускорява производството и намалява разходите.
Твърдотелните батерии обещават по-висока мощност, по-голяма енергийна плътност и по-бързо зареждане в сравнение с батериите с течен електролит. Въпреки това, тяхното масово производство ще започне с по-висока цена в сравнение с обикновените литиево-йонни батерии.
До 2030 г. основната част от електромобилите вероятно ще използват един от двата типа литиево-йонни батерии с течен електролит:
Toyota, един от големите поддръжници на твърдотелните батерии, все още среща трудности в производството им. Компанията демонстрира първия си прототип през 2010 г. и планираше масово производство до 2020 г., но този срок беше отложен за 2027 г.
Други производители, като Stellantis, също работят по свои „полу-твърдотелни“ решения, които ще бъдат тествани в реални условия през 2026 г.
Honda активно работи, за да ускори внедряването на твърдотелните батерии в своите продукти. Макар технологията да се развива бавно, новите инициативи на компанията показват реална възможност за достигане на конкурентни цени и високи производствени обеми в близките години. Все пак остава неясно точно кога тези батерии ще се утвърдят на пазара.
Офлайн
Тук може да бъде вашата реклама. За повече информация, моля свържете се с нас. Контакти
Тук може да бъде вашата реклама. За повече информация, моля свържете се с нас. Контакти
Тук може да бъде вашата реклама. За повече информация, моля свържете се с нас. Контакти
Коментари