Тук може да бъде вашата реклама. За повече информация, моля свържете се с нас. Контакти
Ако паркирате малко Mini Cooper до масивен Chevrolet Suburban, на пръв поглед изглежда очевидно кой от двата автомобила би защитил по-добре своите пътници при челен сблъсък. Но ново изследване на Института за застрахователна безопасност на магистралите (IIHS) показва, че по-голямото тегло не означава непременно по-голяма безопасност.
За превозни средства, които тежат под средната стойност за автомобилния парк, увеличаването на масата с 500 паунда значително намалява риска от фатални инциденти за пътниците. Но този ефект има своя праг. При автомобили, които вече са по-тежки от средното, добавянето на допълнително тегло почти не влияе на безопасността на техните пътници.
В същото време, докато увеличаването на теглото с 500 паунда при по-леките автомобили почти не увеличава риска за другите участници в пътнотранспортното движение, при по-тежките автомобили допълнителната маса значително повишава опасността за останалите участници в катастрофата.
"За американските шофьори конвенционалната мъдрост гласи, че ако по-голямото е по-безопасно, то още по-голямото е още по-безопасно. Това проучване показва, че днес това не е вярно нито за останалите участници в движението, нито за самите пътници в големите автомобили", казва Дейвид Харки, президент на IIHS.
IIHS изучава взаимодействието между различните видове превозни средства от години. В актуализираното си проучване изследователите анализират сблъсъци между автомобили, SUV и пикапи, произведени между 2011-16 и 2017-22 година.
През последното десетилетие SUV и пикапите представляваха сериозна опасност за леките автомобили, защото техните поглъщащи енергията конструкции не бяха съобразени с тези на по-малките коли. В резултат при сблъсък SUV или пикапът можеха да "изкачат" капака на леката кола, вместо да погълнат удара чрез собствената си предна част.
През 2009 г. обаче автомобилните производители започнаха да правят промени в дизайна на SUV и пикапите, за да съгласуват тяхната предна структура с тази на леките автомобили. Освен това, колите бяха подсилени, а страничните въздушни възглавници станаха стандарт, което допълнително намали риска за пътниците при странични удари.
Промените в дизайна доведоха до значително намаляване на опасността от тежките SUV и пикапи за останалите автомобили. В периода 2011-16 г. пътниците в леки коли са били с 90% по-застрашени при сблъсък с тежък SUV (над 5 000 паунда), отколкото при удар с друг лек автомобил. В периода 2017-22 г. този риск намалява до 20%.
Подобренията в съвместимостта важат и за пикапите, макар че те остават по-опасни от SUV. В периода 2011-16 г. пикапите са били 2,5 пъти по-склонни да доведат до смърт на другите участници в катастрофата, докато през 2017-22 г. този риск е намалял наполовина.
Изследването показва, че докато по-тежките автомобили предлагат известни ползи за пътниците в тях, тези ползи не се увеличават пропорционално на теглото. Освен това, допълнителните килограми увеличават риска за останалите на пътя.
Например, при автомобили под 4 000 паунда всяко допълнително тегло от 500 паунда намалява смъртността на водачите с 17 случая на милион регистрирани автомобилни години, докато увеличава смъртността за другите участници само с един случай.
В контраст, при пикапите над 4 000 паунда същото увеличение от 500 паунда намалява смъртността на водачите само с един случай, но увеличава риска за останалите с цели 7 случая на милион.
"Няма нищо магическо в границата от 4 000 паунда, освен че тя съвпада със средното тегло на автомобилите", казва Сам Монфорт, старши статистик в IIHS и водещ автор на изследването. "По-тежките автомобили са по-склонни да се сблъскат с по-леки превозни средства. Анализът показва, че изборът на извънредно тежък автомобил не ви прави по-безопасни, но ви прави по-голяма опасност за другите."
Данните показват също, че докато SUV-тата стават по-близки по тегло до леките автомобили, пикапите продължават да стават по-големи и по-тежки. Делът на пикапите над 4 000 паунда е нараснал от 91% през 2011-16 г. до 97% през 2017-22 г.
"Фактът, че SUV и автомобилите сега са по-близки по тегло, е положително развитие", казва Харки. "Тези данни показват, че намаляването на теглото на пикапите би имало големи ползи, особено предвид факта, че много водачи не ги използват за пренасяне на тежки товари."
В крайна сметка, въпреки че по-големите автомобили могат да изглеждат по-безопасни, те всъщност създават сериозни опасности за останалите на пътя. Ефективността на съвременните технологии за безопасност означава, че извънредно тежките превозни средства не предлагат значителни допълнителни ползи за техните пътници, но увеличават риска за всички останали.
Източници: https://www.iihs.org
Офлайн
Тук може да бъде вашата реклама. За повече информация, моля свържете се с нас. Контакти
Тук може да бъде вашата реклама. За повече информация, моля свържете се с нас. Контакти
Тук може да бъде вашата реклама. За повече информация, моля свържете се с нас. Контакти
Коментари