Тук може да бъде вашата реклама. За повече информация, моля свържете се с нас. Контакти
Представете си следното: шофирате спокойно своя Hyundai Ioniq 6 (или който и да е друг автомобил Hyundai/Kia/Genesis, базиран на електрическата платформа E-GMP), когато изведнъж нещо ужасно се случва. Таблото светва като коледна елха, предупреждение за електрическата система изскача, а за капак се появява малка костенурка с надпис "Ограничена мощност" – очарователен символ, който предвещава истинска беда. Скоро след това педалът на газта просто спира да работи. Колата забавя ход и се предава. Поздравления, току-що срещнахте страховития проблем с Integrated Charging Control Unit (ICCU).
За да разберем защо това е толкова голям проблем, нека направим крачка назад. Подобно на всички модерни електромобили, Ioniq 6 има две батерии. Първата е голямата тягова батерия, която задвижва автомобила. Втората е стандартна 12-волтова батерия, подобна на тази в автомобилите с вътрешно горене. При традиционните коли тази батерия се зарежда от алтернатор, захранван от двигателя. При електромобилите, обаче, няма двигател, следователно и алтернатор.
Тук се появява ICCU – устройство, което контролира зареждането както на 12-волтовата батерия, така и на основната тягова батерия. Hyundai описва ICCU като еволюция спрямо стандартните зарядни устройства на борда (On-Board Charger – OBC). Основното предимство на ICCU е, че може да прехвърля енергия в различни посоки – не само към батериите, но и към външни електроуреди (функцията Vehicle-to-Load или V2L). Теоретично това е страхотно – колата може да захранва електроуреди или дори да зарежда друг електромобил.
Но има един голям проблем: когато ICCU се повреди, всичко рухва. Колата буквално умира, защото няма достатъчно (12V) енергия да "събуди" компютъра, който управлява останалата част от електрическата система.
Проблемите с ICCU са два – самите повреди и реакцията на Hyundai към тях.
Първо, ICCU понякога просто отказва. Има съобщения, че при някои автомобили в Южна Корея се наблюдава изтичане на охладителна течност в ICCU, което води до вътрешни повреди. Националната агенция за безопасност на движението на САЩ (NHTSA) отбелязва, че проблемът е свързан с повреда в транзистор (MOSFET), което води до изгаряне на предпазител и спиране на зареждането на 12-волтовата батерия.
Когато това се случи, ICCU трябва да бъде подменен изцяло, заедно с предпазителя, а охладителната течност трябва да бъде източена и напълнена отново. Hyundai пусна софтуерен ъпдейт, който би трябвало да намали вероятността за повреда. През 2024 г. компанията изтегли за сервизна акция определени модели Ioniq 5 и Ioniq 6, но някои собственици все още съобщават за проблеми, дори след ремонта.
Най-голямото раздразнение идва от реакцията на Hyundai към тези проблеми. От една страна, компанията признава дефекта и работи по решения. От друга страна, собствениците на засегнатите автомобили често чакат седмици, дори месеци, за ремонт, защото частите не са налични. Някои клиенти докладват, че автомобилите им се повреждат отново, въпреки че вече са били "поправени".
С други думи, ICCU за Hyundai Ioniq е не просто проблем – той е малък електрически кошмар на четири гуми. Дано вашият електромобил никога не се срещне с този ужас. А ако все пак ви се случи – е, поне ще знаете защо изведнъж сте спрели насред пътя, докато малката костенурка ви се усмихва ехидно от таблото.
Офлайн
Тук може да бъде вашата реклама. За повече информация, моля свържете се с нас. Контакти
Тук може да бъде вашата реклама. За повече информация, моля свържете се с нас. Контакти
Тук може да бъде вашата реклама. За повече информация, моля свържете се с нас. Контакти
Коментари